Anthony has logged 47 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nickelodeon

Nickelodeon

1976
×
★★½
Edit this entry  
30
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bedknobs and Broomsticks

Bedknobs and Broomsticks

1971
×
★★★★
Edit this entry  
26
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★½
Edit this entry  
22
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★½
Edit this entry  
20
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Modern Farewell

A Modern Farewell

2020
×
Edit this entry  
17
Oliver!

Oliver!

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★
Edit this entry  
09
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
Edit this entry  
05
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★½
Edit this entry  
03
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Mrs. Miniver

Mrs. Miniver

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
02
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★½
Edit this entry  
02
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★★½
Edit this entry  
01
Up

Up

2009
×
★★★★★
Edit this entry