Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Swindle

The Swindle

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Girl and the Gun

The Girl and the Gun

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
July Tales

July Tales

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Queen of Hearts

The Queen of Hearts

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Moving On

Moving On

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ride or Die

Ride or Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gusto Kita with All My Hypothalamus

Gusto Kita with All My Hypothalamus

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The '70s

The '70s

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Barefoot Doctor

The Barefoot Doctor

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Manila by Night

Manila by Night

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Space Sweepers

Space Sweepers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shangri-La

Shangri-La

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Geography Lessons

Geography Lessons

2014
×
Read the review Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
Miracle

Miracle

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Balangiga: Howling Wilderness

Balangiga: Howling Wilderness

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
This Is My Country

This Is My Country

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Friend Zone

Friend Zone

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Guerilla is a Poet

The Guerilla is a Poet

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Insiang

Insiang

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hello, Love, Goodbye

Hello, Love, Goodbye

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Overseas

Overseas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Forest

Little Forest

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Waves '98

Waves '98

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Swing Kids

Swing Kids

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Remington and the Curse of the Zombadings

Remington and the Curse of the Zombadings

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jesus Is Dead

Jesus Is Dead

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Elisa & Marcela

Elisa & Marcela

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Platform

Platform

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry