aidan has logged 468 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Story of a Three-Day Pass

The Story of a Three-Day Pass

1968
×
★★★½
Edit this entry  
05
Les cinq cent balles

Les cinq cent balles

1961
×
★★★
Edit this entry  
02
Looking for Langston

Looking for Langston

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
Critters

Critters

1986
×
★★½
Edit this entry  
28
Scooby-Doo! and Kiss: Rock and Roll Mystery

Scooby-Doo! and Kiss: Rock and Roll Mystery

2015
×
★★
Edit this entry  
27
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★½
Edit this entry  
27
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
27
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Edit this entry  
27
Wild Wild West

Wild Wild West

1999
×
½
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★½
Edit this entry  
26
Ice Age: A Mammoth Christmas

Ice Age: A Mammoth Christmas

2011
×
★★
Edit this entry  
26
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★½
Edit this entry  
25
Pilgrim

Pilgrim

2008
×
★★★½
Edit this entry  
25
Silence

Silence

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Sankofa

Sankofa

1993
×
★★★½
Edit this entry  
22
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Edit this entry  
21
One-Eyed Jacks

One-Eyed Jacks

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Jericho Mile

The Jericho Mile

1979
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Finding Christa

Finding Christa

1991
×
★★★★
Edit this entry  
18
Uso Justo

Uso Justo

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Phantom Limb

Phantom Limb

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brian's Song

Brian's Song

1971
×
★★½
Edit this entry  
12
More Things That Happened

More Things That Happened

2007
×
★★★½
Edit this entry  
12
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★
Edit this entry  
11
Blue Velvet: The Lost Footage

Blue Velvet: The Lost Footage

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dune

Dune

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
10
Eraserhead Stories

Eraserhead Stories

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hotel Room

Hotel Room

1993
×
★★★★
Edit this entry  
07
Duran Duran: Unstaged

Duran Duran: Unstaged

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Industrial Symphony No. 1: The Dream of the Brokenhearted

Industrial Symphony No. 1: The Dream of the Brokenhearted

1990
×
★★★★
Edit this entry  
07
Meditation Creativity Peace

Meditation Creativity Peace

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
To Each His Own Cinema

To Each His Own Cinema

2007
×
★★★
Edit this entry  
07
The King of Ads

The King of Ads

1991
×
★★½
Edit this entry  
06
The French as Seen by…

The French as Seen by…

1988
×
★★★½
Edit this entry  
06
Lumière and Company

Lumière and Company

1995
×
★★★★
Edit this entry