Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
How Among the Frozen Words She Found Some Odd Ones

How Among the Frozen Words She Found Some Odd Ones

2005
×
★★★½
Edit this entry  
28
In Order Not to Be Here

In Order Not to Be Here

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Ballad of a Soldier

Ballad of a Soldier

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Wings

Wings

1966
×
★★★★
Edit this entry  
27
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
½
Edit this entry  
27
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★½
Edit this entry  
25
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
25
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
Edit this entry  
23
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★½
Edit this entry  
23
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Ricochet

Ricochet

1991
×
★★★½
Edit this entry  
22
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Commando

Commando

1985
×
★★½
Edit this entry  
19
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★½
Edit this entry  
19
Rough Sea at Dover

Rough Sea at Dover

1895
×
★★½
Edit this entry  
19
Annie Oakley

Annie Oakley

1894
×
★★½
Edit this entry  
19
A Hand Shake

A Hand Shake

1892
×
Edit this entry  
19
Men Boxing

Men Boxing

1891
×
★½
Edit this entry  
19
The Hilarious Posters

The Hilarious Posters

1906
×
★★½
Edit this entry  
19
The Prince of Magicians

The Prince of Magicians

1901
×
★★★
Edit this entry  
19
The Haunted Curiosity Shop

The Haunted Curiosity Shop

1901
×
★★½
Edit this entry  
19
The Monster

The Monster

1903
×
★★★
Edit this entry  
19
Davey Jones' Locker

Davey Jones' Locker

1900
×
★★★½
Edit this entry  
19
Explosion of a Motor Car

Explosion of a Motor Car

1900
×
★★★
Edit this entry  
19
How It Feels to Be Run Over

How It Feels to Be Run Over

1900
×
★★★½
Edit this entry  
19
What Happened in the Tunnel

What Happened in the Tunnel

1903
×
★★
Edit this entry  
19
Uncle Josh at the Moving Picture Show

Uncle Josh at the Moving Picture Show

1902
×
★★★½
Edit this entry  
19
Uncle Josh's Nightmare

Uncle Josh's Nightmare

1900
×
★★½
Edit this entry  
19
Uncle Josh in a Spooky Hotel

Uncle Josh in a Spooky Hotel

1900
×
★★★
Edit this entry  
19
Turn-of-the-Century Surgery

Turn-of-the-Century Surgery

1900
×
★★★½
Edit this entry  
19
Maple Leaf Viewing

Maple Leaf Viewing

1899
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Devil in a Convent

The Devil in a Convent

1899
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Cavalier's Dream

The Cavalier's Dream

1898
×
★★★
Edit this entry  
19
The Merry Skeleton

The Merry Skeleton

1898
×
★★★
Edit this entry  
19
The X-Ray Fiend

The X-Ray Fiend

1897
×
★★½
Edit this entry  
19
Panorama of St. Mark's Square Taken From a Boat

Panorama of St. Mark's Square Taken From a Boat

1896
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Pyramids (Overview)

The Pyramids (Overview)

1897
×
★★★
Edit this entry  
19
Faust : apparition de Méphistophélès

Faust : apparition de Méphistophélès

1897
×
★★½
Edit this entry  
19
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1897
×
★★★
Edit this entry  
19
The Bewitched Inn

The Bewitched Inn

1897
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Nightmare

A Nightmare

1896
×
★★★
Edit this entry  
19
A Terrible Night

A Terrible Night

1896
×
★★★
Edit this entry  
19
The Execution of Mary, Queen of Scots

The Execution of Mary, Queen of Scots

1895
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★
Edit this entry  
19
The Legend of Sleepy Hollow

The Legend of Sleepy Hollow

1949
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Wind in the Willows

The Wind in the Willows

1949
×
★★½
Edit this entry