Sort by

aidan_mcguire has logged 334 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Wiggles: It's Always Christmas With You

The Wiggles: It's Always Christmas With You

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Planet Hulk

Planet Hulk

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Wounded Fawn

A Wounded Fawn

2022
×
Edit this entry  
16
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Naked

Naked

1993
×
Read the review Edit this entry  
12
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Edit this entry  
10
Prisoners

Prisoners

2013
×
Read prior review Edit this entry  
08
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
Edit this entry  
07
Extreme Prejudice

Extreme Prejudice

1987
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dream Demon

Dream Demon

1988
×
★★★★
Edit this entry  
21
Escape from Alcatraz

Escape from Alcatraz

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
Edit this entry  
19
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Edit this entry  
09
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Edit this entry  
03
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Read the review Edit this entry  
02
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★½
Edit this entry  
31
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry