Arthur has logged 198 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sex and Lucía

Sex and Lucía

2001
×
Read the review Edit this entry  
29
Moments Like This Never Last

Moments Like This Never Last

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Poem: I Set My Foot Upon the Air and It Carried Me

Poem: I Set My Foot Upon the Air and It Carried Me

2003
×
Edit this entry  
18
Sorrows

Sorrows

1969
×
Edit this entry  
18
Ming Green

Ming Green

1966
×
Edit this entry  
16
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Butterfly

Butterfly

1967
×
Edit this entry  
14
Bridges-Go-Round

Bridges-Go-Round

1958
×
Edit this entry  
14
Fireworks

Fireworks

1947
×
Edit this entry  
14
Rohfilm

Rohfilm

1968
×
Edit this entry  
14
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
Read the review Edit this entry  
11
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Daniel Day-Lewis: The Hollywood Genius

Daniel Day-Lewis: The Hollywood Genius

2021
×
Edit this entry  
08
Martin Margiela: In His Own Words

Martin Margiela: In His Own Words

2019
×
Edit this entry  
07
The Ducktators

The Ducktators

1942
×
Edit this entry  
29
The Most Beautiful Boy in the World

The Most Beautiful Boy in the World

2021
×
Edit this entry  
29
Isolation

Isolation

2021
×
Edit this entry  
29
Offline

Offline

2020
×
Edit this entry  
28
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
And Tomorrow the Entire World

And Tomorrow the Entire World

2020
×
Edit this entry  
27
Yulia & Juliet

Yulia & Juliet

2018
×
Edit this entry  
26
Berlin Troika

Berlin Troika

2014
×
Edit this entry  
26
Emilie Muller

Emilie Muller

1994
×
Edit this entry  
26
Hidden

Hidden

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Western

Western

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Necktie

Necktie

2013
×
Edit this entry  
23
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Edit this entry  
20
The Royal Game

The Royal Game

2021
×
Edit this entry  
20
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Kids

Kids

1995
×
Edit this entry  
16
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Ten

Ten

2002
×
★★★½
Edit this entry  
14
Two Solutions for One Problem

Two Solutions for One Problem

1975
×
Edit this entry  
12
Ela - Sketches on a Departure

Ela - Sketches on a Departure

2017
×
Edit this entry  
12
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Babylon

Babylon

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
30
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry