Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
My Joy

My Joy

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
El sol en el espejo

El sol en el espejo

1963
×
Edit this entry  
20
Why I Never Became a Dancer

Why I Never Became a Dancer

1995
×
Read the review Edit this entry  
19
Turkish Delight

Turkish Delight

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Beyond the Infinite Two Minutes

Beyond the Infinite Two Minutes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Our Corpses Are Still Alive

Our Corpses Are Still Alive

1981
×
Edit this entry  
06
Die Nachtigall - Der grausame Sohn

Die Nachtigall - Der grausame Sohn

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Edit this entry  
01
Song of Love

Song of Love

1950
×
Read the review Edit this entry  
31
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
Read the review Edit this entry  
21
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Fabian: Going to the Dogs

Fabian: Going to the Dogs

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Read the review Edit this entry  
13
Locker Room

Locker Room

2017
×
Edit this entry  
13
Shiva Baby

Shiva Baby

2018
×
Edit this entry  
13
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Memoria

Memoria

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Fauve

Fauve

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Brotherhood

Brotherhood

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Factory

The Factory

2011
×
Edit this entry  
10
Curfew

Curfew

2012
×
Edit this entry  
09
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
In the Darkness of Time

In the Darkness of Time

2001
×
Edit this entry  
07
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
Read the review Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2013
×
Edit this entry  
06
Swimmer

Swimmer

2012
×
Read the review Edit this entry  
06
Gasman

Gasman

1998
×
Edit this entry  
06
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Rain

Rain

1929
×
Edit this entry  
05
Valparaiso

Valparaiso

1963
×
Edit this entry  
05
Play It Safe

Play It Safe

2021
×
Edit this entry