Sort by

AGreyFlame has logged 141 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Flowers of Taipei: Taiwan New Cinema

Flowers of Taipei: Taiwan New Cinema

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wheels on Meals

Wheels on Meals

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Project A

Project A

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Iron Monkey

Iron Monkey

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Man from Hong Kong

The Man from Hong Kong

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jab We Met

Jab We Met

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Roger & Me

Roger & Me

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Postman Blues

Postman Blues

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Brother 2

Brother 2

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Brother

Brother

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Thing

The Thing

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
They Live

They Live

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Africa Addio

Africa Addio

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eternal Summer

Eternal Summer

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kedi

Kedi

2016
×
Read the review Edit this entry