Sort by

ashleigh! has logged 354 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Time at Christmas

Once Upon a Time at Christmas

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
F*&% the Prom

F*&% the Prom

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Demolition

Demolition

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Alien³

Alien³

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Dirty Dancing: Havana Nights

Dirty Dancing: Havana Nights

2004
×
★½
Edit this entry  
16
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Orphan

Orphan

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
14
T is for Toilet

T is for Toilet

2011
×
Read the review Edit this entry  
14
Frozen Blood Test

Frozen Blood Test

2015
×
Read the review Edit this entry