Sort by

Alex has logged 151 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Triple 9

Triple 9

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Windfall

Windfall

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Our Father

Our Father

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Memory

Memory

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hostel: Part II

Hostel: Part II

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hostel

Hostel

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
One & Two

One & Two

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Anaconda

Anaconda

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Day of the Dead: Bloodline

Day of the Dead: Bloodline

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
Memories of a Murderer: The Nilsen Tapes

Memories of a Murderer: The Nilsen Tapes

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
X2

X2

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
X-Men

X-Men

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
It Follows

It Follows

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tag

Tag

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Monster

Monster

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hatching

Hatching

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dual

Dual

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Battle for the Planet of the Apes

Battle for the Planet of the Apes

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry