Alex has logged 157 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Long Way Up

Long Way Up

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Christmas Break-In

Christmas Break-In

2018
×
★½
Edit this entry  
19
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★½
Edit this entry  
13
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Cats

Cats

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
30
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Edit this entry  
21
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★½
Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
31
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Apostle

Apostle

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Don't Knock Twice

Don't Knock Twice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Girl on the Third Floor

Girl on the Third Floor

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Truth or Dare

Truth or Dare

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
★★★
Edit this entry  
19
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dinner for Schmucks

Dinner for Schmucks

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
2012

2012

2009
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Basquiat

Basquiat

1996
×
★★★★
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
17
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
Kangaroo Jack

Kangaroo Jack

2003
×
★★★
Edit this entry  
13
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★★½
Edit this entry