oppie has written 181 reviews for films during 2020.

  • Minari

    Minari

    ★★★★★

    ANYONE ELSE CRYING OVER A BUNCH OF PLANTS ?!?!@??@?@?@?!?!?!?!!!!!!!!!

  • Mean Girls

    Mean Girls

    ★★★½

    karen smith is the original no thought head empty girl nobody is doing it like her

  • Extreme Job

    Extreme Job

    ★★★

    no but that suwon rib marinade chicken really looks delicious i want to eat it i really do

  • Soul

    Soul

    ★★★★★

    i'm gonna blame that personality houses and all the terrys in the You Seminar for the way i turned out

  • Dark Waters

    Dark Waters

    ★★★½

    right im gonna throw all teflons that i see from now on

  • Black Bear

    Black Bear

    ★★★

    the bear did not do anything wrong it was just there vibing

  • Wolfwalkers

    Wolfwalkers

    ★★★★

    jacob black's pack could never

  • The Call

    The Call

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    moral of the story: always trust the witch-looking lady. she knows.

  • Mank

    Mank

    ★★★

    this whole movie is about amanda seyfried no its true its true

  • Tenet

    Tenet

    ★★★

    no thoughts head empty just elizabeth 6'3 debicki

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★★

    this is not a music documentary this is a whole religious experience

  • If Anything Happens I Love You

    If Anything Happens I Love You

    oh my god..