Sort by

oppie has logged 38 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
It Follows

It Follows

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hellboy

Hellboy

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gonjiam: Haunted Asylum

Gonjiam: Haunted Asylum

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Miss Baek

Miss Baek

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Flavors of Youth

Flavors of Youth

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Intimate Strangers

Intimate Strangers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
1987: When the Day Comes

1987: When the Day Comes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry