Sort by

oppie has logged 53 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★½
Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: The Secret War

Love, Death & Robots: The Secret War

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: Alternate Histories

Love, Death & Robots: Alternate Histories

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: Ice Age

Love, Death & Robots: Ice Age

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: Blindspot

Love, Death & Robots: Blindspot

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: Zima Blue

Love, Death & Robots: Zima Blue

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: Lucky 13

Love, Death & Robots: Lucky 13

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: Fish Night

Love, Death & Robots: Fish Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: Helping Hand

Love, Death & Robots: Helping Hand

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: Shape-Shifters

Love, Death & Robots: Shape-Shifters

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: The Dump

Love, Death & Robots: The Dump

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: Good Hunting

Love, Death & Robots: Good Hunting

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: Sucker of Souls

Love, Death & Robots: Sucker of Souls

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: Suits

Love, Death & Robots: Suits

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: The Witness

Love, Death & Robots: The Witness

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Period. End of Sentence.

Period. End of Sentence.

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Extreme Job

Extreme Job

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Edit this entry  
17
Climax

Climax

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: Three Robots

Love, Death & Robots: Three Robots

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Leaving Neverland

Leaving Neverland

2019
×
Edit this entry  
16
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
03
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
03
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Edit this entry