Sort by

alysa has logged 91 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★½
Edit this entry  
26
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Escape from Alcatraz

Escape from Alcatraz

1979
×
★★★½
Edit this entry  
09
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★
Edit this entry  
05
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Caveman

Caveman

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ring

The Ring

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bruce Almighty

Bruce Almighty

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★
Edit this entry  
06
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Meg

The Meg

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
October Sky

October Sky

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Land of the Lost

Land of the Lost

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry