• Maid

    ★★★★½

  • No Time to Die

    ★★★★

  • Midnight Mass

    ★★★★½

  • The Guilty

    ★★★

  • The Voyeurs

    ★★★

  • Dune

    ★★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • Beckett

    ★★★½

  • Dear to Me

    ★★★½

  • The Last Letter From Your Lover

    ★★★½

  • A Perfect Fit

    ★½

  • Black Widow

    ★★★½

  • Annette

    ★★★

  • Luca

    ★★★★

  • Ali & Ratu Ratu Queens

    ★★★

  • Sweet & Sour

    ★★★½

  • The Woman in the Window

    ★★★½

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★½

  • Malcolm & Marie

    ★★★

  • Wish Dragon

    ★★★½

  • WandaVision

    ★★★½

  • The Dig

    ★★★

  • ariana grande: excuse me, i love you

  • Lily of the Valley

    ★★★½

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Mank

    ★★★½

  • Classmates Minus

    ★★★½

  • Canvas

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • On the Rocks

    ★★★½

  • Wildfire

    ★★½

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★

  • Unpregnant

    ★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Crazy Awesome Teachers

    ★★½

  • Normal People

    ★★★½

  • Defending Jacob

    ★★★½

  • Tigertail

    ★★★

  • Little Fires Everywhere

  • Mulan

    ★★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★½

  • All the Bright Places

    ★★★

  • Mogul Mowgli

    ★★★½

  • Isi & Ossi

    ★★

  • Emma.

    ★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Uncle Frank

    ★★★½

  • Happy Old Year

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Golden Frames in the Closet

    ★★★★

  • Mecca, I'm Coming

    ★★★½

  • Klaus

    ★★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★★

  • Kim Ji-young, Born 1982

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Vagabond

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★