Alex has logged 21 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Earwig and the Witch

Earwig and the Witch

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
First Blood

First Blood

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Aftermath

Aftermath

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Maggie

Maggie

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Heat

Heat

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Killing Gunther

Killing Gunther

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Red Sonja

Red Sonja

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
10
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★
Edit this entry  
02
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Red Heat

Red Heat

1988
×
★½
Read the review Edit this entry