Alex has logged 189 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry  
02
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Eraser

Eraser

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Sting

The Sting

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Edit this entry  
12
Conan the Destroyer

Conan the Destroyer

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
10
True Lies

True Lies

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
CODA

CODA

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pretend That You Love Me

Pretend That You Love Me

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Badlands

Badlands

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★
Edit this entry  
02
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry