Avery has logged 97 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Patrice O'Neal: Elephant in the Room

Patrice O'Neal: Elephant in the Room

2011
×
Edit this entry  
14
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
½
Read prior review Edit this entry  
07
King of New York

King of New York

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spinster

Spinster

2020
×
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shithouse

Shithouse

2020
×
Edit this entry  
01
Prometheus

Prometheus

2012
×
Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
Edit this entry  
08
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Edit this entry  
07
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Edit this entry  
03
Haywire

Haywire

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Spelling the Dream

Spelling the Dream

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Chris Gethard: Career Suicide

Chris Gethard: Career Suicide

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Edit this entry  
27
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Edit this entry  
25
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
How Heavy This Hammer

How Heavy This Hammer

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Project Power

Project Power

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Radio Mary

Radio Mary

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Constantine

Constantine

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Mary

American Mary

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Box

The Box

2009
×
Read the review Edit this entry  
29
Gomorrah

Gomorrah

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
29
ZeroZeroZero

ZeroZeroZero

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry