Sort by

AdrianMoviez has logged 364 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
White Noise

White Noise

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bin Laden's Hard Drive

Bin Laden's Hard Drive

2020
×
★★
Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★
Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★
Edit this entry  
11
Neverland

Neverland

2022
×
★★★
Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Night at the Museum: Kahmunrah Rises Again

Night at the Museum: Kahmunrah Rises Again

2022
×
★½
Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

2022
×
Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★
Edit this entry  
09
Strange World

Strange World

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
Kendrick Lamar's The Big Steppers Tour: Live from Paris

Kendrick Lamar's The Big Steppers Tour: Live from Paris

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Stormzy: This is What I Mean: Live at Queen Elizabeth Hall

Stormzy: This is What I Mean: Live at Queen Elizabeth Hall

2022
×
★★★
Edit this entry  
06
Kendrick Lamar's The Big Steppers Tour: Live from Paris

Kendrick Lamar's The Big Steppers Tour: Live from Paris

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Vacation

Vacation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wog Boys Forever

Wog Boys Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★
Read prior review Edit this entry