• An American Werewolf in London

    ★★★★

  • The Fox and the Hound

  • Possession

    ★★★★

  • Ordinary People

    ★★★★★

  • Being There

    ★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★

  • The Rescuers

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Annie Hall

    ★★

  • Suspiria

    ★★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★

  • Rocky

  • Network

    ★★★★½

  • All the President's Men

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★★

  • Young Frankenstein

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★

  • The Conversation

    ★★★★½

  • Serpico

    ★★★

  • Robin Hood

  • Badlands

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★½

  • The Aristocats

  • Easy Rider

    ★½

  • Funny Girl

    ★★★½

  • The Graduate

    ★★★

  • Guess Who's Coming to Dinner

    ★★★½

  • The Producers

  • The Jungle Book

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★

  • The Sound of Music

    ★★★★★

  • My Fair Lady

    ★★★½

  • Goldfinger

  • Mary Poppins

  • A Hard Day's Night

    ★★★½

  • The Sword in the Stone

  • The Birds

    ★★★½

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★

  • Jules and Jim

    ★★★★

  • West Side Story

    ★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

  • Some Like It Hot

    ★★★★

  • Sleeping Beauty

  • The Killing

    ★★★★

  • The Red Balloon

  • Carousel

    ★★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★

  • Lady and the Tramp

  • East of Eden

    ★★★★

  • On the Waterfront

    ★★★½

  • Roman Holiday

    ★★★★½

  • Peter Pan

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★★

  • An American in Paris

    ★★★★½

  • Alice in Wonderland

  • Strangers on a Train

    ★★★★½

  • Cinderella

  • The Heiress

    ★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • Bambi

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Dumbo

  • Pinocchio

  • His Girl Friday

    ★★★★

  • The Wizard of Oz