adrianbalboa has logged 285 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rent: Filmed Live on Broadway

Rent: Filmed Live on Broadway

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Trust

Trust

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Private War

A Private War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Network

Network

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fences

Fences

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Home Again

Home Again

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Demetri Martin: The Overthinker

Demetri Martin: The Overthinker

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ashby

Ashby

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ragtime

Ragtime

1981
×
★★★★
Edit this entry  
12
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
John Leguizamo's Latin History for Morons

John Leguizamo's Latin History for Morons

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
200 Cigarettes

200 Cigarettes

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Desert Blue

Desert Blue

1998
×
★★★½
Edit this entry  
05
Home Again

Home Again

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★½
Read the review Edit this entry