Sort by

adrie has logged 225 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
28
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
26
Noelle

Noelle

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
7500

7500

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ammonite

Ammonite

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Faults

Faults

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Once Upon a Snowman

Once Upon a Snowman

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Holidate

Holidate

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Nimic

Nimic

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Run

Run

2020
×
★★
Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
Edit this entry  
23
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
13
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
13
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
13
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★½
Edit this entry  
03
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
31
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry