Sort by

Patrick has logged 304 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
Read the review Edit this entry  
18
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
I Am Here....Now

I Am Here....Now

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tapped Out

Tapped Out

2014
×
Read the review Edit this entry  
04
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nonsense

Nonsense

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

2004
×
Edit this entry  
23
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fauve

Fauve

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Glass for Vision

Glass for Vision

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blue

Blue

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Argo

Argo

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry