Sort by

Patrick has logged 60 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Teenage Mutant Ninja Turtles III

Teenage Mutant Ninja Turtles III

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Room

Room

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry