Sort by

Patrick has logged 485 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carol

Carol

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Waves

Waves

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
6 Underground

6 Underground

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Seven Pounds

Seven Pounds

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ma

Ma

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Contempt

Contempt

1963
×
★★★½
Edit this entry  
02
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry