Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Party Girl

Party Girl

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Henry Fool

Henry Fool

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Accomplice

Accomplice

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Bob Emergency

The Bob Emergency

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Earth

Earth

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Passages

Passages

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jonas Mekas in Kodachrome Days

Jonas Mekas in Kodachrome Days

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blue Beetle

Blue Beetle

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Age of Bloom

Age of Bloom

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Family Nightmare

Family Nightmare

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Niagara

Niagara

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pinball: The Man Who Saved the Game

Pinball: The Man Who Saved the Game

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
Rye Lane

Rye Lane

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry