Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
adelaide

adelaide

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for adelaide
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • adelaide’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The King's Man

    The King's Man 2021

    ★★ Watched by adelaide 28 May 2022

    as someone who is very interested in this period of history i was vomiting and scratching my eyes out. as someone who is a fan of aaron taylor johnson with a moustache i was happily surprised

  • Mary Queen of Scots

    Mary Queen of Scots 2018

    ★★★ Watched by adelaide 27 May 2022

    decided to do a british royalty double feature (?) with this & spencer on the airplane and all i can say is shit’s fucked

  • Spencer

    Spencer 2021

    ★★★★ Watched by adelaide 27 May 2022

    claire mathon come & give me a kiss

  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

    Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008

    ★ Rewatched by adelaide 26 May 2022

    this movie is so STRANGE. so much is happening and the whole time shia labeouf is just…there

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★½ Watched by adelaide 15 May 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    it’s the fact that the sorcerers or whatever could do any kind of magic nonsense they want to defend themselves and they choose glowy arrows ? getting their shit rocked was deserved

  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★★ Watched by adelaide 06 May 2022

    idk if this is a weird take on this movie but this is the closest robert eggers will get to making a western

  • Bubble

    Bubble 2022

    ★★ Watched by adelaide 05 May 2022

    she came down in a bubble dawg

  • Captain America: The Winter Soldier

    Captain America: The Winter Soldier 2014

    ★★★★½ Rewatched by adelaide 01 May 2022

    russo brothers when i catch u for retconning some of the best shit u ever wrote …

  • The Iron Giant

    The Iron Giant 1999

    ★★★½ Rewatched by adelaide 29 Apr 2022

    flew on an airplane for the first time and watched this & dr strangelove as a cold war double feature bc why not i guess

  • Raiders of the Lost Ark

    Raiders of the Lost Ark 1981

    ★★★★ Rewatched by adelaide 13 Apr 2022

    to 10 year old me, marion WAS feminism. rewatching this movie was feminist praxis. the fact that she could high jump in lego indiana jones symbolized more to me than rosie the riveter ever could. she fought for women’s rights people died

  • The Green Knight

    The Green Knight 2021

    ★★★★ Rewatched by adelaide 10 Apr 2022

    the dramatic irony of my friend’s mother standing beside the tv & talking while facing us as dev patel is cumming onscreen beside her

  • Ginger Snaps

    Ginger Snaps 2000

    ★★★★½ Rewatched by adelaide 07 Apr 2022

    jennifer’s body before jennifer’s body was jennifer’s bodying

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 45

Review Tags

173
  • netflix
  • w fam
  • favourite
  • nice poster
  • netflix original
  • bi movies
  • streamed
  • dvd
  • bad poster
  • stupid stupid fun
  • w carter
  • musical
  • animation
  • library
  • mcu
  • made me cry
  • theatre
  • ive read the book
  • tv
  • for school
  • short
  • halloween 18
  • w max
  • best pictures
  • youtube
  • hp
  • foreign
  • black mirror
  • w mum
  • w nic
  • w taylor
  • (for film art)
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro