adelaide has logged 42 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
David Brent: Life on the Road

David Brent: Life on the Road

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Edit this entry  
30
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★
Edit this entry  
28
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
When We First Met

When We First Met

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Noah

Noah

2014
×
★★
Edit this entry  
20
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Mirror: The Entire History of You

Black Mirror: The Entire History of You

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Mrs. Miniver

Mrs. Miniver

1942
×
★★★½
Edit this entry  
13
Chris D'Elia: Incorrigible

Chris D'Elia: Incorrigible

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Newsies

Newsies

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry