adelaide has logged 283 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Homecoming: A Christmas Story

The Homecoming: A Christmas Story

1971
×
★★★★
Edit this entry  
20
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Prancer

Prancer

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Kite Runner

The Kite Runner

2007
×
Edit this entry  
17
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
16
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Far Far Away Idol

Far Far Away Idol

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Little Drummer Boy

The Little Drummer Boy

1968
×
★★★
Edit this entry  
03
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★½
Edit this entry  
28
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★½
Edit this entry  
21
Trevor Noah: Son of Patricia

Trevor Noah: Son of Patricia

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★
Edit this entry  
10
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eadweard Muybridge, Zoopraxographer

Eadweard Muybridge, Zoopraxographer

1975
×
★★½
Edit this entry  
09
Child Bringing Bouquet to Woman

Child Bringing Bouquet to Woman

1887
×
Read the review Edit this entry  
05
Marnie

Marnie

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Woman Walking Downstairs

Woman Walking Downstairs

1887
×
Read the review Edit this entry  
29
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
Read the review Edit this entry  
28
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★½
Edit this entry  
27
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Malevolent

Malevolent

2018
×
Edit this entry  
26
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
M

M

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry