Alex has logged 16 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Where the Green Ants Dream

Where the Green Ants Dream

1984
×
★★★½
Edit this entry  
27
Blood Debts

Blood Debts

1985
×
★½
Edit this entry  
26
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
Edit this entry  
26
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★½
Edit this entry  
18
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
09
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★★
Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Myth of the American Sleepover

The Myth of the American Sleepover

2010
×
★★★
Edit this entry