Sort by

adelaide has logged 235 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Caramel

Caramel

2007
×
Read the review Edit this entry  
01
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Diary of a Mad Black Woman

Diary of a Mad Black Woman

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The True Cost

The True Cost

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Capernaum

Capernaum

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
In the Fade

In the Fade

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Amazing Johnathan Documentary

The Amazing Johnathan Documentary

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
Read the review Edit this entry  
13
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Art of Style: Jean Cocteau

Art of Style: Jean Cocteau

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Baran

Baran

2001
×
Read the review Edit this entry  
25
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry