Sort by

adelaideblair has logged 35 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death Walks on High Heels

Death Walks on High Heels

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Midnight Meat Train

The Midnight Meat Train

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Death Walks at Midnight

Death Walks at Midnight

1972
×
★★★★
Edit this entry  
24
Intruder

Intruder

1989
×
★★★½
Edit this entry  
22
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Bees

The Bees

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Scream and Scream Again

Scream and Scream Again

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mascots

Mascots

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Psychic

The Psychic

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fear in the Night

Fear in the Night

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Legacy

The Legacy

1978
×
★★★
Edit this entry  
11
White of the Eye

White of the Eye

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Good Against Evil

Good Against Evil

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bad Dreams

Bad Dreams

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I, Madman

I, Madman

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Orca

Orca

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Them!

Them!

1954
×
★★★★
Edit this entry  
01
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry