adelaideblair has logged 276 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Droid

Droid

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Spider Labyrinth

The Spider Labyrinth

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sole Survivor

Sole Survivor

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Maya

Maya

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Four Skulls of Jonathan Drake

The Four Skulls of Jonathan Drake

1959
×
★★★
Edit this entry  
07
Zu: Warriors from the Magic Mountain

Zu: Warriors from the Magic Mountain

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
★★★
Edit this entry  
06
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
How to Make a Monster

How to Make a Monster

1958
×
★★½
Edit this entry  
03
The One-Armed Swordsman

The One-Armed Swordsman

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Watch Me When I Kill

Watch Me When I Kill

1977
×
★★½
Edit this entry  
30
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★½
Edit this entry  
28
House by the River

House by the River

1950
×
★★★
Edit this entry  
27
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★
Edit this entry  
25
Killer Workout

Killer Workout

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Demons 2

Demons 2

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

2008
×
★★★
Edit this entry  
18
Murder on the Home Front

Murder on the Home Front

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
How to Dance in Ohio

How to Dance in Ohio

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Man Up

Man Up

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lazarus Effect

The Lazarus Effect

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Dangerous Men

Dangerous Men

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Do I Sound Gay?

Do I Sound Gay?

2014
×
★★½
Edit this entry  
08
Billion Dollar Brain

Billion Dollar Brain

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Swarm

The Swarm

1978
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Day of the Animals

Day of the Animals

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry