Sort by

Adelaide has logged 33 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The American President

The American President

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
One Fine Morning

One Fine Morning

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Broker

Broker

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
Close

Close

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Silent Twins

The Silent Twins

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Yamabuki

Yamabuki

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Irma Vep

Irma Vep

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
War Pony

War Pony

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hunt

Hunt

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Palm Trees and Power Lines

Palm Trees and Power Lines

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cavalcade

Cavalcade

1933
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
Read the review Edit this entry  
13
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
Read the review Edit this entry  
12
The Ninth Jedi

The Ninth Jedi

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Maverick

Maverick

1994
×
★½
Edit this entry  
10
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry