Sort by

Adelaide has logged 439 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Twisted: The Untold Story of a Royal Vizier

Twisted: The Untold Story of a Royal Vizier

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
Read the review Edit this entry  
26
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Transformers

Transformers

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Barbie in The 12 Dancing Princesses

Barbie in The 12 Dancing Princesses

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
An Education

An Education

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★½
Edit this entry  
06
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Robots

Robots

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★½
Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween II

Halloween II

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

2007
×
Read the review Edit this entry  
24
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
She Said

She Said

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bulworth

Bulworth

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gigi

Gigi

1958
×
Read the review Edit this entry  
18
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★½
Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Zen - Grogu and Dust Bunnies

Zen - Grogu and Dust Bunnies

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Vision Quest

Vision Quest

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chef

Chef

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Around the World in Eighty Days

Around the World in Eighty Days

1956
×
Read the review Edit this entry  
02
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry