Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
22
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Edit this entry  
21
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
14
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
mother!

mother!

2017
×
★★
Edit this entry  
05
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
23
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Edit this entry  
21
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry