Sort by

Adam Moody has logged 585 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Museum Hours

Museum Hours

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
2046

2046

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
19
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Pola X

Pola X

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Edit this entry  
13
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Edit this entry  
12
Made in U.S.A

Made in U.S.A

1966
×
★★★½
Edit this entry  
12
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★
Edit this entry  
11
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Extract

Extract

2009
×
★★½
Edit this entry  
10
Network

Network

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Taxidermia

Taxidermia

2006
×
★★★★
Edit this entry  
08
Fulltime Killer

Fulltime Killer

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
Sparrow

Sparrow

2008
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Paperboy

The Paperboy

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
What Just Happened

What Just Happened

2008
×
★★★
Edit this entry  
07
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Dirty Girl

Dirty Girl

2010
×
½
Edit this entry  
06
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Starlet

Starlet

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Edit this entry  
04
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★
Edit this entry  
04
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
04
Passion

Passion

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Rundown

The Rundown

2003
×
★★★½
Edit this entry  
03
Rewind This!

Rewind This!

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bill Burr: Why Do I Do This?

Bill Burr: Why Do I Do This?

2008
×
★★★½
Edit this entry  
02
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bill Burr: Let It Go

Bill Burr: Let It Go

2010
×
★★★½
Edit this entry  
02
Anjelah Johnson: That's How We Do It

Anjelah Johnson: That's How We Do It

2010
×
★★★½
Edit this entry  
02
Jim Gaffigan: Mr. Universe

Jim Gaffigan: Mr. Universe

2012
×
★★★½
Edit this entry  
31
Our Idiot Brother

Our Idiot Brother

2011
×
★★★
Edit this entry  
31
Match Point

Match Point

2005
×
★★★★
Edit this entry  
31
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Rob Delaney: Live at the Bowery Ballroom

Rob Delaney: Live at the Bowery Ballroom

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Jim Jefferies: Alcoholocaust

Jim Jefferies: Alcoholocaust

2010
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hannah Montana: The Movie

Hannah Montana: The Movie

2009
×
★★½
Edit this entry  
26
College Road Trip

College Road Trip

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
Sahara

Sahara

2005
×
★★½
Edit this entry  
24
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hell

Hell

2011
×
★★½
Edit this entry  
22
Marriage Material

Marriage Material

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2007
×
Edit this entry