• Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

    Spider-Man live-action marathon #8 - finale of the binge and my third time seeing this in theaters.

    I do believe this is actually my 200th different movie in a theater, but need to dig some more to be sure.

    Regardless, likely my favorite Spider-Man movie as a whole, though Spider-Man 2 is close competition. Love all the villains they brought back and Dafoe and Molina are especially good, while Holland really showcases his range in this third movie. Zendaya and…

  • Spider-Man: Far From Home

    Spider-Man: Far From Home

    ★★★★

    Spider-Man live-action marathon #7. Last one before heading to the theater for No Way Home.

    Like Homecoming, hadn't seen this since theaters and had actually forgotten how fun it was. Gyllenhaal is a fantastic villain, on the level of Keaton in the first Holland installment, and I love the Mysterio elements with all the illusions and stuff.

    Zendaya also really starts to shine in this one and Holland is still really good. Always good to see Peter Billingsley too, and…

  • Spider-Man: Homecoming

    Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

    Spider-Man live-action marathon #6 - final day of the Spider-Man binge. Watching all three Holland movies back-to-back-to-back.

    Hadn't seen Homecoming since theaters, had forgotten how fun it was. While still mid-pack in terms of all the live-action Spidey films, Holland is really good, the supporting cast is solid and Michael Keaton turns in probably the best villainous performance in a Spider-Man movie since Alfred Molina in Raimi's second film.

    Lot of really good action setpieces, especially the Washington Monument scene,…

  • The Amazing Spider-Man 2

    The Amazing Spider-Man 2

    ★★½

    Spider-Man live-action marathon #5, back half of today's Garfield double feature.

    Still marathoning all the live-action Spider-Man movies ahead of rewatching No Way Home in IMAX.

    I'm not really sure where the turnaround on opinion for this movie is coming from, where suddenly there's this subset of opinion that this is the "best Spider-Man movie ever made" - the scenes are messy, the villains look terrible, it's overlong...like, what was wrong with Max Dillon being the everyman power line worker…

  • The Amazing Spider-Man

    The Amazing Spider-Man

    ★★★

    Spider-Man live-action marathon #4, first of the Garfield double feature today.

    Hadn't seen this since maybe 2014. I'll give it this: it's not *as* bad as I remember - Garfield isn't totally awful, Stone is legitimately pretty good and both Sheen and Field are solid as well. Also enjoyed Ifans and Leary as Connors and Stacy.

    *However* these are still easily the worst Spider-Man entries. I really don't know what it is, but there's just some sort of disconnect. I…

  • Spider-Man 3

    Spider-Man 3

    ★★★½

    Spider-Man live-action marathon #3 and finale of the Tuesday Tobey triple feature!

    I revisited the Raimi Spider-Mans a couple years back and it struck me how well they've aged and how 3 really isn't as bad as its reputation, and I've been happy to see that sentiment being shared by quite a few as the years have gone on.

    Similar to The Dark Knight trilogy, I love these movies because they're self-contained - no ties to a larger universe or…

  • Spider-Man 2

    Spider-Man 2

    ★★★★½

    Spider-Man live-action marathon #2 and Raimi triple feature part 2!

    Damn, do I love Dafoe and Molina's villainous performances in these first two movies. Tobey's great, J.K. gets a chance to shine, I love the appearances from Joel McHale/Ted Raimi and Sam's direction really ties everything together so well.

    I'm of the opinion that the entire Metro scene is a masterpiece, and both this movie and the first one have those moments where New Yorkers either come to Spidey's aid…

  • Spider-Man

    Spider-Man

    ★★★★

    Spider-Man live-action marathon #1 and Raimi Spider-Man triple feature day part 1!

    Since I didn't before my first viewing of No Way Home in theaters and I still want to see it in IMAX, I decided to run through the entirety of the live-action Spider-Man films ahead of the rewatch - all three Maguire entries one day, both Garfields the next and then likely all three Hollands the next.

    It's striking to me how well these three movies have aged,…

  • Fistful of Steel: The Rise of Bubba Wallace

    Fistful of Steel: The Rise of Bubba Wallace

    ★★★★½

    Really, really good doc on Bubba.

    As someone who's covered NASCAR for Frontstretch since the start of 2019 (and specifically races at Richmond for about a year and a half before that as well) and been a fan since I was about three, it's been incredibly striking to see Bubba's rise into arguably the biggest name in the sport to those outside of the fanbase or media in the past couple of years.

    I loved that this documentary didn't shy…

  • Once Upon a Time in Queens

    Once Upon a Time in Queens

    ★★★★½

    This might legitimately be one of the best documentaries I've ever seen, and certainly up in my top five or 10 baseball movies.

    Missed this when it premiered because I had 4am radio production wake-ups for work that week, but I'm so glad I finally got around to it. Blew through it all in one day - which I want to do again on rewatch - and it's absolutely fantastic. I know all these guys from my years absorbing baseball…

  • Pieces of a Woman

    Pieces of a Woman

    ★★★★

    Finally, *finally* hit the 75-movie mark for stuff released in 2020 after months of meaning to knock two more off the list.

    I mean, that 22-minute birth scene is one of the most gripping and technically masterful things I've seen in a long time on its own. But overall, Vanessa Kirby is fantastic and, if I'm being honest, probably should've won the Oscar last year (I love Frances, but still).

    Shia and Ellen Burstyn are also great. Definitely had issues…

  • Soul

    Soul

    ★★★★

    First off, that Knicks joke was GOLD.

    Pieces of a Woman, Billie Holiday and Hillbilly Elegy were the three movies nominated in the "big six" Oscar categories I didn't see before the awards last year, plus Soul, which I kept meaning to get around to. Didn't hear great things about the latter two above, but this and Pieces of a Woman got solid receptions - plus, I wanted to hit 75 but still haven't - so I decided to finally…