adamcheek3 has logged 55 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Perfect Game*

A Perfect Game*

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Sturgill Simpson Presents Sound & Fury

Sturgill Simpson Presents Sound & Fury

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brené Brown: The Call to Courage

Brené Brown: The Call to Courage

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shipwreck: The Mystery of the Edmund Fitzgerald

Shipwreck: The Mystery of the Edmund Fitzgerald

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
National Geographic: Last Voyage of the Lusitania

National Geographic: Last Voyage of the Lusitania

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Battle at Big Rock

Battle at Big Rock

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Refuse to Lose

Refuse to Lose

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
C'est la Vie

C'est la Vie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Basically

Basically

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Turtle's Head

The Turtle's Head

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Munchausen

Munchausen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beau

Beau

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Rich Evans Anthology

The Rich Evans Anthology

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Long Walk Home

The Long Walk Home

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Alien: Covenant - Epilogue: David's Lab - Last Signs of Life

Alien: Covenant - Epilogue: David's Lab - Last Signs of Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Alien: Covenant - Prologue: She Won't Go Quietly

Alien: Covenant - Prologue: She Won't Go Quietly

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Alien: Covenant - Prologue: Last Supper

Alien: Covenant - Prologue: Last Supper

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Alien: Covenant - Prologue: Crew Messages

Alien: Covenant - Prologue: Crew Messages

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Alien: Covenant - Prologue: Meet Walter

Alien: Covenant - Prologue: Meet Walter

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Alien: Covenant - Prologue: The Crossing

Alien: Covenant - Prologue: The Crossing

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Peter Weyland Files

The Peter Weyland Files

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blink of an Eye

Blink of an Eye

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Maximum Fury: Filming 'Fury Road'

Maximum Fury: Filming 'Fury Road'

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bagboy

Bagboy

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bill Burr: Paper Tiger

Bill Burr: Paper Tiger

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cashback

Cashback

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Long Way Back Home

Long Way Back Home

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Break Free

Break Free

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Retrospective: Looking Back at the Wall

Retrospective: Looking Back at the Wall

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Other Side of the Wall

The Other Side of the Wall

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wake the Fuck Up

Wake the Fuck Up

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Babysitter

The Babysitter

2008
×
★★
Edit this entry  
07
NOS4A2: Ghost

NOS4A2: Ghost

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry