• Barb and Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Happiest Season

    ★★★

  • Mank

    ★★½

  • Derek DelGaudio's In & of Itself

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • One Night in Miami...

    ★★★

  • The Old Guard

    ★★★½

  • Hamilton

    ★★★★½

  • Mulan

    ★★★½

  • Onward

    ★★½

  • Lamp Life

  • The Father

    ★★★★½

  • Disclosure

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

  • Forky Asks a Question: What Is a Leader?

  • Cats

    ★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Forky Asks a Question: What Is a Computer?

  • Little Women

    ★★★★

  • Forky Asks a Question: What Is Love?

  • 1917

    ★★★½

  • Forky Asks a Question: What Is Time?

  • Forky Asks a Question: What Is Art?

  • Forky Asks a Question: What Is a Friend?

  • Noelle

    ★★

  • Forky Asks a Question: What Is Money?

  • Frozen II

    ★★½

  • Terminator: Dark Fate

    ★★★

  • Watchmen

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★

  • Unbelievable

    ★★★★½

  • National Theatre Live: Fleabag

  • Downton Abbey

    ★★½

  • Bad Education

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★½

  • Hustlers

    ★★★★

  • The Laundromat

    ★★

  • Joker

    ★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Float

  • Where'd You Go, Bernadette

    ★★½

  • The Lion King

    ★★½

  • Anima

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Toy Story 4

  • Dark Phoenix

    ★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★★

  • Aladdin

  • Chernobyl

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Fosse/Verdon

    ★★★½

  • Shazam!

    ★★★½

  • Us

    ★★★½