Adam. has logged 447 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ménilmontant

Ménilmontant

1926
×
Read the review Edit this entry  
29
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
Read the review Edit this entry  
28
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Crisis

Crisis

1946
×
Edit this entry  
28
Incident by a Bank

Incident by a Bank

2010
×
Edit this entry  
27
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blackfish

Blackfish

2013
×
Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Read the review Edit this entry  
23
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
Read the review Edit this entry  
23
Seagull Eggs

Seagull Eggs

2008
×
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
The Notebook

The Notebook

2004
×
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
Edit this entry  
13
The Bones

The Bones

2021
×
Edit this entry  
12
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
Edit this entry  
08
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
Read the review Edit this entry  
06
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
Read the review Edit this entry  
05
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blue

Blue

2018
×
Edit this entry  
03
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
Edit this entry  
02
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
Read the review Edit this entry  
02
Maeve

Maeve

1981
×
Edit this entry  
02
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
Edit this entry  
30
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
Read the review Edit this entry  
29
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jason X

Jason X

2001
×
Read the review Edit this entry  
27
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
Read the review Edit this entry  
27
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
Edit this entry  
26
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
Edit this entry  
25
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
Read the review Edit this entry  
23
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
Read the review Edit this entry