Sort by

Adam has logged 291 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Insecure: The End

Insecure: The End

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Passing

Passing

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cryptozoo

Cryptozoo

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
All Hands on Deck!

All Hands on Deck!

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Egalite for All: Toussaint Louverture and the Haitian Revolution

Egalite for All: Toussaint Louverture and the Haitian Revolution

2009
×
Read the review Edit this entry  
15
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Alphaville

Alphaville

1965
×
Read the review Edit this entry  
12
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sinbad: Legend of the Seven Seas

Sinbad: Legend of the Seven Seas

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Umm Kulthum: A Voice Like Egypt

Umm Kulthum: A Voice Like Egypt

1996
×
Read the review Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Century of the Self

The Century of the Self

2002
×
Read the review Edit this entry  
21
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry