AD917 has logged 239 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
She's Having a Baby

She's Having a Baby

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Block-Heads

Block-Heads

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Way Out West

Way Out West

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sons of the Desert

Sons of the Desert

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Gumball Rally

The Gumball Rally

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Preacher's Wife

The Preacher's Wife

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Them!

Them!

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Red River

Red River

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Compulsion

Compulsion

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Berserk

Berserk

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Death Wish

Death Wish

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Gas Food Lodging

Gas Food Lodging

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Valachi Papers

The Valachi Papers

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Nickelodeon

Nickelodeon

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Knack... and How to Get It

The Knack... and How to Get It

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dragon: The Bruce Lee Story

Dragon: The Bruce Lee Story

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sorority House Massacre

Sorority House Massacre

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shivers

Shivers

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
She-Wolf of London

She-Wolf of London

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Frankenstein Meets the Wolf Man

Frankenstein Meets the Wolf Man

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Werewolf of London

Werewolf of London

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Intruder

Intruder

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry