Sort by

acuteangle has logged 61 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Real Genius

Real Genius

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Night of the Coconut

Night of the Coconut

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
15
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Doors

The Doors

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Wounded Fawn

A Wounded Fawn

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Disney Channel's Theme: A History Mystery

Disney Channel's Theme: A History Mystery

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Terrifier

Terrifier

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Trick or Treat Scooby-Doo!

Trick or Treat Scooby-Doo!

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
All About Evil

All About Evil

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Friend Who Shines in the Night

My Friend Who Shines in the Night

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scare Me

Scare Me

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Prey

Prey

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Prey

Prey

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hush

Hush

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Death Drop Gorgeous

Death Drop Gorgeous

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
All About Evil

All About Evil

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Old

Old

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
07
DeadTectives

DeadTectives

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
All Cheerleaders Die

All Cheerleaders Die

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Macbeth

Macbeth

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry