Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Collateral

Collateral

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Meet Dave

Meet Dave

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★½
Edit this entry  
28
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Town

The Town

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Edit this entry  
22
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bandolero!

Bandolero!

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shania Twain: Not Just a Girl

Shania Twain: Not Just a Girl

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★
Edit this entry  
02
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★
Edit this entry  
30
Hustle

Hustle

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★½
Edit this entry  
29
Old

Old

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
06
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★
Edit this entry  
02
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Edit this entry  
12
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★★
Edit this entry  
21
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Edit this entry