Sort by

Alex has logged 36 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
We Own This City

We Own This City

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
Read the review Edit this entry  
24
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hooper

Hooper

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jackass 4.5

Jackass 4.5

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Morbius

Morbius

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Under the Blossoming Cherry Trees

Under the Blossoming Cherry Trees

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Avatar

Avatar

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Wolf

Wolf

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
House Party 3

House Party 3

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
House Party 2

House Party 2

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
House Party

House Party

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry