Sort by

Perran has logged 46 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Werewolf of London

Werewolf of London

1935
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Trauma

Trauma

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Creature Walks Among Us

The Creature Walks Among Us

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Stendhal Syndrome

The Stendhal Syndrome

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Crimewave

Crimewave

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Shock Waves

Shock Waves

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cult of the Cobra

Cult of the Cobra

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kate

Kate

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Christine

Christine

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Evil Dead Trap

Evil Dead Trap

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dracula

Dracula

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Superhost

Superhost

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Abbott and Costello Meet the Mummy

Abbott and Costello Meet the Mummy

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Revenge of the Creature

Revenge of the Creature

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cinderella

Cinderella

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Count Dracula

Count Dracula

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Looking at Alice

Looking at Alice

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wreckers

The Wreckers

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Bomb With No Name On It

A Bomb With No Name On It

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Count Dracula

Count Dracula

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry