Sort by

aboycalledjames has logged 78 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
All Is True

All Is True

2018
×
★★
Edit this entry  
30
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Edit this entry  
29
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Intruder

The Intruder

2019
×
½
Edit this entry  
28
Abacus: Small Enough to Jail

Abacus: Small Enough to Jail

2016
×
★½
Edit this entry  
27
The White Crow

The White Crow

2018
×
★★
Edit this entry  
27
The Painter and the Thief

The Painter and the Thief

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Eleven O'Clock

The Eleven O'Clock

2016
×
Edit this entry  
26
The Silent Child

The Silent Child

2017
×
Edit this entry  
26
My Nephew Emmett

My Nephew Emmett

2017
×
Edit this entry  
26
DeKalb Elementary

DeKalb Elementary

2017
×
Edit this entry  
26
Gameboys: The Movie

Gameboys: The Movie

2021
×
½
Edit this entry  
25
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Edit this entry  
25
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★½
Edit this entry  
25
One Small Step

One Small Step

2018
×
Edit this entry  
25
Late Afternoon

Late Afternoon

2017
×
Edit this entry  
25
Animal Behaviour

Animal Behaviour

2018
×
Edit this entry  
25
Lifeboat

Lifeboat

2018
×
Edit this entry  
24
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★
Edit this entry  
22
Candyman

Candyman

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★
Edit this entry  
21
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★
Edit this entry  
21
Eating Out: The Open Weekend

Eating Out: The Open Weekend

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Old

Old

2021
×
★★
Edit this entry  
20
Drunk Parents

Drunk Parents

2019
×
½
Edit this entry  
20
Eating Out: Drama Camp

Eating Out: Drama Camp

2011
×
Read the review Edit this entry  
19
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★★
Edit this entry  
19
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
½
Edit this entry  
19
A Night at the Garden

A Night at the Garden

2017
×
Edit this entry  
19
Life Boat

Life Boat

2017
×
Edit this entry  
19
Black Sheep

Black Sheep

2018
×
Edit this entry  
18
Flee

Flee

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Bao

Bao

2018
×
Edit this entry  
18
End Game

End Game

2018
×
Edit this entry  
18
Period. End of Sentence.

Period. End of Sentence.

2018
×
Edit this entry  
18
Family

Family

2018
×
★★½
Edit this entry  
17
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★½
Edit this entry  
17
Everybody's Talking About Jamie

Everybody's Talking About Jamie

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Edit this entry  
16
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★
Edit this entry  
14
La Cage aux Folles

La Cage aux Folles

1978
×
★★★★
Edit this entry  
14
On the Town

On the Town

1949
×
★★★
Edit this entry  
14
Benediction

Benediction

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
High Life

High Life

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Skin

Skin

2018
×
Edit this entry  
12
Marguerite

Marguerite

2017
×
Edit this entry  
12
Fauve

Fauve

2018
×
Edit this entry