Sort by

megan has logged 256 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Emma

Emma

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ghost Ship

The Ghost Ship

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
For Me and My Gal

For Me and My Gal

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
Read the review Edit this entry  
23
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Made for Each Other

Made for Each Other

1939
×
★★
Edit this entry  
16
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pandora and the Flying Dutchman

Pandora and the Flying Dutchman

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Noelle

Noelle

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Insomnia

Insomnia

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Swing Shift

Swing Shift

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dark Victory

Dark Victory

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sunday Bloody Sunday

Sunday Bloody Sunday

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Scarecrow

The Scarecrow

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Legend of Sleepy Hollow

The Legend of Sleepy Hollow

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Scooby-Doo Project

The Scooby-Doo Project

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
It

It

1990
×
★★
Edit this entry